
Jakie są korzyści dwujęzyczności?
proethica - 25 maja 2022Z całą pewnością dzisiaj umiejętność władania językami jest niezwykle ważna dlatego warto zaznajamiać dzieci od początku z językami obcymi. Dwujęzyczna szkoła podstawowa w Gdańsku jest wspaniałym pomysłem. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to niektóre z miast gdzie znajdziesz taką szkołę. Zachęcamy do przeczytania naszego tekstu, celem poznania plusów i zalet dwujęzyczności.
Co to jest dwujęzyczność zamierzona?
Dwujęzyczność zamierzona jest to zjawisko w którym opiekunowie decydują się wprowadzić dwujęzyczność do życia dziecka. Kiedy zacząć? Tak naprawdę najlepiej jest zacząć uczyć dziecka języka obcego tak szybko, jak tylko jesteście w stanie. Z tą decyzją nie ma po co czekać. Czy wiesz, że już noworodek od początku swojego życia podświadomie uczy się melodii języka wraz z poszczególnymi dźwiękami. Na wprowadzenie dwujęzyczności masz czas dp 3. roku życia dziecka. Warto też zdecydować się na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej.
Czym dokładnie jest nauczanie dwujęzyczne?
Nauczanie tego typu to system oparty na nauczaniu pojedyńczych przedmiotów posługując się dwoma językami. Efektem tego trybu nauki prowadzi się do rozwoju wyższych kompetencji językowych, osiąganych przez uczniów. Plusy tego stylu nauki to:
- kształtowanie postaw zrozumienia odmienności geograficznej oraz kulturalnej obszaru językowego innego niż ojczysty;
- uczenie się literatury, kultury i historii krajów innych niż ojczysty;
- sprawniejszy dostęp do międzynarodowych programów związanych z nauką;
- możliwości zagranicznej nauki.
Zalety dwujęzyczności
Zalet dwujęzyczności jest całe mnóstwo. Niżej je wymieniliśmy.
Tolerancja
Czy wiesz, że dwujęzyczne dzieci są bardziej tolerancyjne. Ma to miejsce bo intuicyjnie czują, że nie ma jednej obiektywnej prawdy.
Dziecko będzie miało lepszą wymowę
Włączaj dziecku piosenki w języku obcym, a będzie ono umiało samodzielnie skorygować swój akcent.
Korzyści dla opiekunów
Decyzja o wprowadzaniu dwujęzyczności przynosi korzyści wszystkim domownikom. Rodzice aby nie wprowadzać dziecka a błąd sami muszą dobrze władać językiem obcym, a czasem także się z nim dokształcać.
Sprawdź jaki wpływ na rozwój dziecka ma dwujęzyczność
Badania dowodzą, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym dobrze na niego działa. U dziecka szybciej rozwija się myślenie elaastyczne i abstrakcyjne. A także dwujęzyczność rozwija pamięć krótkotrwałą oraz ma duży wpływ na naukę kolejnego języka. Jeśli rodzice położą odpowiednio duży nacisk na naukę języka, z biegiem czasu zakres słów w dziecka będzie coraz większy i pozwoli na swobodne posługiwanie się dwoma systemami językowymi.